Dynamic Billard Best of the East – Petrich, Bulgaria

  • Regulations
  • Participants
  • Mak Marketing, Balkan Billiard Centre

    and East European Billiard Council present

     

    Dynamic Best of the East – 2019 Bulgarian 9-BALL

    Venue: Balkan Billiard Centre

    Petrich Bulgaria

    Str. Tsar Boris lll number 11A 

    Phone + 359 879 557 554

    Tables/ Cloth/ Balls-  Dynamic II 9 ft + Iwan Simonis 860, Aramith; 

    Schedule: 20.09.2019 – 18.00 – tournament FAST 9-Ball – International Billiard Academy open event. 9-Ball, race to 3-4 , alternate break, shot-clock 10 second, single elimination.

    Entry fee 10 euro. Prize money 50% from entry fee ( 1st place – 30 % , 2nd place -20%). 

    21.09.2019 – 9.00-9.30 - player meeting and registration for Dynamic Best of the East -in the club,

    - 10.00 – opening ceremony and start of matches,

    22.09.2019 – 17.00 – final and award ceremony.

    Tournament: 9-ball; 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes.

    Registration:

    on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will close on 16 .09 2019.

    The list of participants we will publish on www.ebc-billiard.com

    Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

    Prize money

    1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 €, 3-4th place- 400 euro , 5-8thplace- 250 € .

    Entry-fee for men athletes is 55€ ( 50€ + 5€ for International Billiard Academy) and women and pupil athletes ( max. 16 years-old) 35€ ( 30€ + 5€ for International Billiard Academy).  The participants the entry fee pay during the registration.

     

    Hotel :

    Hotel Bulgaria – 15 Euro.

    21 Tsar Boris III str., 2850 Petrich, Bulgaria

    Local organizer  provides  this prices and rooms available only if we receive the reservation until 10.09.2019! Hotel booking: Георги  Божков georgi.bozhkov@bsacademy.org

    Tournament director : Marcin Krzemiński,

    Local Tournament director: Georgi Bozhkov,

    Head referee: Alexandru Balas (ROM),

    Players will receive ranking points from the following tournaments:

    Dynamic Best of the East – Serbia,

    Dynamic Best of the East – Romania,

    Dynamic Best of the East – Poland,

    Dynamic Best of the East – Slovakia,

    Dynamic Best of the East – Bulgaria.

     

    Ranking points

    1 place – 100 points,

    2 place – 80 points,

    3-4 place – 70 points,

    5-8 place – 65 points

    9-16 place – 55 points,

    17-24 place – 50 points,

    25-32 place – 45 points,

    33-48 place – 40 points,

    49-64 place – 35 points

    65- 96 place – 30 points

    97 - …. place – 25 points,

    The ranking will be published on the Mak Marketing and EEBC websites.

     

     Three the best players from 2019 ranking will qualified to EEBC team for the AFRI-EAST EURO CUP 2020 !!!

     

     

    # Player   г.р.зв.City жер
    1 Thessaloniki  
    2 Petrich  
    3 SKOPJE  
    4 Tirana  
    5 1995 Sokółka  
    6 Tirana  
    7 Tirana  
    8 Thessaloniki  
    9 Petrich  
    10 Tirana  
    11 Thessaloniki  
    12 Thessaloniki  
    13 Пловдив  
    14 Pristina  
    15 Sofia  
    16 Petrich  
    17 Tirana  
    18 Tirana  
    19 Pardubice  
    20 Tirana  
    21 Sofia  
    22 Belgrade  
    23 Sofia  
    24 Rękoraj  
    25 Pardubice  
    26 Пловдив  
    27 Thessaloniki  
    28 Pardubice  
    29 Thessaloniki  
    30 Petrich  
    31 Bratislava  
    32 Thessaloniki  
    33 Sofia  
    34 Thessaloniki  
    35 Kraków  
    36 SKOPJE  
    37 Thsaloniki  
    38 Thessaloniki  
    39 Dures  
    40 Martin  
    41 Petrich  
    42 Scopje  
    43 Petrich  
    44 Tirana  
    45 Pardubice  
    46 Tirana  
    47 Dures  
    48 Tirana  
    49 Thessaloniki  
    50 Dures  
    51 Thessaloniki  
    52 Sofia  
    53 SKOPJE  
    54 Sofia  
    55 Sofia  
    56 SKOPJE  
    57 Пловдив  
    58 1990 Tomaszów Mazowiecki  
    59 Tirana  
    60 1984 Kielce  
    61 Thessaloniki  
    62 Sofia  
    63 Sofia  
    64 Bratislava  
    65 Thessaloniki  
    66 Petrich  
    67 Thessaloniki  
    68 Thessaloniki  
    69 Thessaloniki  
    70 Kielce  
    71 1991 Pardubice  
    72 Sofia  
    73 Thessaloniki  
    74 Dures  
    75 SKOPJE  
    76 Skopje  
    77 2005 КМС Киев